PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 w Nisku

NASI SKRZYDLACI PRZYJACIELE

  Pomagamy ptakom prztrwać zimę ! Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować im życie. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu.

 

Za oknami zachodzą duże zmiany, a temperatura powietrza spada poniżej zera. 

Oznacza to, iż na naszą pomoc coraz bardziej zaczynają liczyć żyjące w naszym pobliżu ptaki. W tym miejscu warto przypomnieć kilka ważnych zasad dotyczących ich dokarmiania w czasie zimy.

֍ Decydując się na dokarmianie ptaków, musimy mieć świadomość, że są to dzikie zwierzęta, które powinny same zdobywać pożywienie. Przyzwyczajanie ich do łatwego pokarmu, prowadzi m.in. do utraty instynktu, co czasami może być dla nich bardzo niebezpieczne.

֍ Najważniejsze jest dokarmianie ptaków w trudnych warunkach, które mogą zagrażać ich życiu.

Gdy nadejdzie zima powinniśmy wiedzieć, czym karmić latających przyjaciół, aby im pomóc, a nie zaszkodzić. Jednym z dobrych pomysłów na pokarm są nasiona słonecznika, kukurydzy oraz ziarna prosa, pszenicy i owsa.
Nasiona i ziarna, najlepiej wsypywać do karmnika. Są to świetne miejsca, gdzie ptaki  mogą pożywić się wartościowym pokarmem i chwilę odpocząć. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie w pobliżu karmnika poidełka, ponieważ zimą często brakuje im wody. Trzeba pamiętać również o systematycznym czyszczeniu karmnika i usuwaniu z niego zalegających resztek pokarmu.

֍ Dziś popularnym przysmakiem ptaków są „pyzy”, czyli gotowe mieszanki tłuszczowo-nasienne w formie najczęściej kul, które można kupić w większości marketów.

֍ Pamiętajmy także, iż dokarmianie ptaków pieczywem, zepsutym jedzeniem oraz produktami słonymi może im bardzo zaszkodzić.

֍ Pokarm powinniśmy kłaść w tym samym miejscu, gdyż ptaki przyzwyczają się do miejsca, w którym są karmione. Musimy także je regularnie dokarmiać do końca zimy. Nasze zaangażowanie może decydować o życiu naszych małych, pierzastych przyjaciół - gdyż mocno przywiązują się do okazywanego wsparcia.

֍ Podczas coraz łagodniejszych zim z brakiem śniegu ptaki powinny same sobie radzić ze zdobywaniem pokarmu. To jednak nie oznacza, że nie możemy im pomóc w inny sposób. Możemy zatroszczyć się o ich naturalne stołówki i posadzić w ogrodzie drzewa i krzewy owocowe na których przez jesień i zimę utrzymują się owoce stanowiące dla nich pokarm. Mogą być to m. in. bez koralowy, jarząb pospolity, dereń, dzika róża, bez czarny, kalina koralowa, głóg a nawet tarnina.

Uczniowie naszej szkoły już na początku listopada rozpoczęli przygotowania do sezonu dokarmiania małych, fruwających przyjaciół. Obok szkoły zostały zamontowane pierwsze ptasie „stołówki”, które są prezentowane na pierwszych zdjęciach w galerii. Kolejne zdjęcia przedstawiają dużą różnorodność pokarmu, dostępnego w naszych sklepach. Na końcu pokazujemy zdjęcia ptaków, które chętnie sfotografowali byśmy w naszych karmnikach. Do tej pory udało się nam zrobić zdjęcie tylko sójce i sikorkom. Zdjęcia niestety zostały wykonane przez okno, gdyż każda próba podejścia do karmników kończyła się „ucieczką” ptaków.


Mimo to podglądanie chwil z życia ptaków przez okno daje ogromną frajdę. W ubiegły piątek doświadczyły tego dzieci, czekające na swoich rodziców w świetlicy szkolnej.

Na koniec wszystkich dużych i małych zapraszamy do pomocy ptakom w czasie nadchodzącej zimy. Pomoc może polegać na zakupie pokarmu i wsypywaniu go do naszych szkolnych karmników.


Zapraszamy do galerii….