PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 W NISKU

INNOWACJE W EDUKACJI

Bezcennym dla nas okazał się udział w konferencji edukacyjnej „INNOWACJE W EDUKACJI” organizowanej przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty, STEM Edukacja, KNET Services i PRODATA w dniach 21-22 listopada 2022r.

Wydarzenie odbyło się w budynku Instytutu Teologiczno-Pastoralnego im. św. Józefa S. Pelczara w Rzeszowie. Wielu nauczycieli, uczniów oraz specjalistów z branży EdTech zainteresowało się wydarzeniem. Przedstawicielami naszej szkoły byli: p. dyrektor Małgorzata Tabian oraz p. Rafał Kołodziej - szkolny koordynator programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. 

IV KONFERENCJA EDUKACYJNA INNOWACJE W EDUKACJI IV KONFERENCJA EDUKACYJNA INNOWACJE W EDUKACJI IV KONFERENCJA EDUKACYJNA INNOWACJE W EDUKACJI

W ramach dwudniowej konferencji odbywały się m.in. warsztaty dla dyrektorów i nauczycieli oraz lekcje dla uczniów prowadzone przez nauczycieli wykorzystujących nowoczesne narzędzia TIK w swojej pracy. Celem spotkań było wsparcie dyrektorów i nauczycieli w realizacji programu Laboratoria Przyszłości oraz podnoszenie ich kompetencji cyfrowych. Bo przecież "Prawdziwy nauczyciel powinien być zawsze najpilniejszym uczniem".

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

W ramach tego przedsięwzięcia szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymują środki na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania kompetencji, takich jak współpraca, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów czy znajomość nowych technologii. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). 

W pierwszym dniu konferencji odbyły się lekcje pokazowe prowadzone przez nauczycieli wykorzystujących sprzęty dostępne w ramach programu Laboratoria Przyszłości. W drugim dniu, natomiast miały miejsce spotkania warsztatowe, na których zaprezentowane zostały sprzęty w jakie wyposażone zostały szkoły podstawowe w roku 2022 w ramach programu. Uczestnicy mogli zobaczyć i wypróbować takie gadżety jak: drukarki 3d, gogle vr, roboty edukacyjne, sprzęty audio-video itp.

IV KONFERENCJA EDUKACYJNA INNOWACJE W EDUKACJI konferencja innowacji IV KONFERENCJA EDUKACYJNA INNOWACJE W EDUKACJI

Przy okazji konferencji można było także podziwiać stoiska organizowane przez partnerów konferencji. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodszych uczestników cieszyło się stanowisko Koła Naukowego Racing Team. Studenci Politechniki Rzeszowskiej zaprezentowali swój bolid wyścigowy. Konstrukcja na żywo robiła wrażenie. 

IV KONFERENCJA EDUKACYJNA INNOWACJE W EDUKACJI IV KONFERENCJA EDUKACYJNA INNOWACJE W EDUKACJI Prof. J. Sęp (pierwszy z lewej) ze studentkami Koła Naukowego Koła Naukowego Formuła Student, , fot. B. Motyka

Podczas konferencji mogliśmy zobaczyć, także wiele innych ciekawych wynalazków. Szczególnie innowacyjny okazał się rower, który produkował energię dla sokowirówki. Dzięki pracy ludzkich mięśni wytwarza on energię, która napędza w tym przypadku urządzenie do robienia koktajli. Jednak taki mechanizm może równie dobrze posłużyć do produkowania prądu do naszych ładowarek np. do telefonów komórkowych.

IV KONFERENCJA EDUKACYJNA INNOWACJE W EDUKACJI IV KONFERENCJA EDUKACYJNA INNOWACJE W EDUKACJI 

Gościem specjalnym konferencji był dr John Collick,  światowej sławy mówca i ekspert w zakresie edukacyjnego i społecznego wpływu innowacji technologicznych, dyrektor międzynarodowej strategii edukacyjnej firmy Promethean, światowego lidera w dziedzinie interaktywnej technologii edukacyjnej.

.Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi, kwiat i w budynku Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ekran i tekst „Cyberstudents: Autonomy or Ghosts in the Mach ?? |Podkarpadk Oswiaty”

Dr John Collick jest absolwentem Uniwersytetu Sussex w Anglii. Przez 10 lat wykładał język i literaturę angielską oraz filozofię w Japonii. Na prestiżowym wydziale literatury na Uniwersytecie Waseda w Tokio, zaprojektował i wdrożył pierwszy na wydziale system e-learningowy. Realizując swoją rolę w Promethean ściśle współpracuje z Ministerstwami Edukacji w celu opracowywania rozwiązań i programów odpowiadających na potrzeby systemów edukacyjnych XXI wieku na całym świecie.

 

Udział w konferencji był dla uczestniczących dużym doświadczeniem, które na pewno wykorzystają w procesie nauczania, z korzyścią dla swoich uczniów.