PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 w Nisku

KMO DELTA 3 w Akademii Pana Kleksa

Klub DELTA 3 znowu w akcji. 13 czerwca 2022 r. aktywnie działało  DELTA 3 w ramach Akademii Pana Kleksa, którą od kilku lat organizuje dla najmłodszych pani Anna Dybka wraz z KMO DaVinci.

W tym roku na zaproszenie nauczycielek oddziałów przedszkolnych  i zerówek laboratoria „Akademii Pana Kleksa” powstały na długim korytarzu, gdzie ustawiono 13 stanowisk, na których prezentowano wiele doświadczeń z różnych dziedzin fizyki.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w eksperymentach pod czujnym okiem klubowiczów, poznając w ten sposób czym jest nauka. Samodzielnie przeprowadzały doświadczenia, co pozwoliło na lepsze zapamiętanie i zrozumienie przybliżanych zjawisk. Sprawdzały właściwości cieczy nienewtenowskiej, siłę papieru, zasady pływania ciał, zmiany temperatury. Obserwowały zmiany ciśnienia wody i powietrza, tornado w butelce, menisk wklęsły i wypukły. Badały ruch jednostajny ciał w ośrodkach różniących się gęstością. Budowały łuk triumfalny z drewnianych klocków oraz różne zwierzątka z klocków konstrukcyjnych. Bardzo dużo frajdy sprawiło dzieciom robienie baniek, fontanny balonowej, szaszłyków balonowych, oglądanie obrazów na hologramie i malowanie obrazów na mleku. Dużym zainteresowane cieszyły się zjawiska optyczne.

Uczniowie bardzo dobrze czuli się w laboratorium dla najmłodszych i z wielkim zainteresowaniem brali udział w proponowanych doświadczeniach. Każdy chciał dotknąć, spróbować, zadawał pytania i deklarował przeprowadzenie niektórych eksperymentów w domu z rodzicami.

KMO Delta 3, którego opiekunem jest pani Anna Dybka włączyło się bardzo aktywnie do organizacji imprezy naukowej. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 7a: Beata Błażejczak, Milena Turek, Adam Chajnowski i Piotr Sobiło, którzy nawiązywali szybko kontakt z najmłodszymi obserwatorami przyrody, zachęcali do wspólnego eksperymentowania i wkładali dużo energii, by uczyć przez zabawę.