PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 w Nisku

DELTA 3 na Pikniku Nauki EKSPLORACJE w Rzeszowie

21 maja 2022 r. Klub Młodego Odkrywcy DELTA 3, po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią wziął czynny udział w Pikniku Nauki EKSPLORACJE w Rzeszowie.

Impreza  popularno – naukowa rozpoczęła się o godz. 11 i trwała do godz. 17.

Około 70 wystawców zaprezentowało się tego dnia. Imprezę zorganizowały Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, stowarzyszenia Ekoskop i ExploRes.

Piknik Nauki EKSPLORACJE to atrakcyjne pokazy naukowe, intrygujące warsztaty poznawcze oraz interaktywne eksponaty, dostępne w przestrzeni miasta i w murach uczelni, dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, rodzin oraz grup zorganizowanych. Głównym celem jest ukazanie i popularyzacja wiedzy naukowej i technicznej, lokalnych osiągnięć naukowych, bogactwa zasobów przyrodniczych oraz propagowanie idei i metod stosowanych w edukacji nieformalnej i pozaformalnej.

Nasi klubowicze: Beata Błażejczak, Milena Turek, Adam Chajnowski, Piotr Sobiło z klasy 7a i Tobiasz Markowicz z klasy 8a przez 4 godziny, pod opieką nauczycieli Agnieszki Sobiło i Anny Dybki prezentowali doświadczenia z fizyki i chemii.

Dzielili się swoją pasją i zainteresowaniem otaczającą nas przyrodą, prezentując ciekawe doświadczenia z wodą i powietrzem,  przeprowadzali i wyjaśniali reakcje chemiczne, doświadczalnie sprawdzali od czego zależy szybkość ruchu jednostajnego, właściwości dwutlenku węgla, przedstawiali działania różnych sił: bezwładności, wyporu, odśrodkowej, akcji i reakcji, międzycząsteczkowych.

Nasze stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony najmłodszych uczestników, którzy przybyli wraz z rodzicami na Piknik. Dzieci miały możliwość samodzielnie wykonać niektóre doświadczenia, co sprawiało im największą frajdę i rozbudzało ciekawość, a wszystko to, dzięki zaangażowaniu młodzieży i ich rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu pomocy demonstracyjnych.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Rzeszowski, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Starosta Rzeszowski, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Prezes Stowarzyszenia „Społeczeństwo i Nauka SPiN”.